Oyuncu Ateş Fatih Uçan’ın ‘rüşvet videosu’ Diyanet’i karıştırdı

Bir süredir Diyanet İşleri Başkanlığı’nda tartışma yaratan, konu ile ilgili müfettiş atanmasına neden olan video 2 ay kadar önce çekildi. 6 dakika 21 saniyelik videoyu çeken isim, oyuncu Ateş Fatih Uçan. Türkiye Diyanet Vakfı ile 2018’de tanıştığını, kurum için gönüllü olarak birkaç projede yer aldığını anlatan Uçan, kaydın devamında 2019’da çektiği 2 dakikalık ‘Ramazan’ adı verilen tanıtım filmi ise ihale ile üstlendiğini anlatıyor.

‘RÜŞVETİ, YARDIM ADI ALTINDA İSTEDİ’

Uçan, anılan filmin kendisine verilmesini sağlayan Türkiye Diyanet Vakfı yöneticisi Y. D.’nin, kendisinden rüşvet istediğini iddia etti. Uçan; Y. D.’nin anılan parayı, yardım yapılacak bir aile için istediğini ancak gerçekte bu paranın rüşvet olarak alındığını öne sürdü. Uçan, Y. D.’nin, kendisinden istediği 7 bin lirayı banka yolu ile veya zarf içinde istemediğini öne sürerek “Türkiye Diyanet Vakfı’nın bir toplantısı vardı. Beykoz Kabacık’taki bir restorandaydı bu toplantı. Parayı, tuvaletin camının arkasına koydum. Y. D. de o parayı aldı” dedi.

O VİDEO ERBAŞ DÂHİL BİRÇOK İSME GİTTİ

Uçan, kaydın sonunda belirttiği gibi anılan videoyu Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş dâhil, kurumun çok sayıda üst düzey yöneticisine gönderdi. Videonun yönetime ulaşması üzerine Teftiş Kurulu müfettiş görevlendirmesi yaptı.

‘MÜFETTİŞ, BENİM DE İFADEMİ ALDI’

Suçlamaların odağındaki Y. D., konu ile ilgili Halktv.com.tr’ye yaptığı açıklamada “O videoyu izledim. Müfettiş benim de ifademi aldı. Müfettiş raporunda böyle bir olayın olmadığı teyit edildi. Tamamen iftira” diye konuştu. Y. D., Ateş Fatih Uçan’ın, kurumdan iş alamadığı için böyle bir yola başvurduğunu söyledi.

‘PARAYI, YARDIM İÇİN KENDİSİ VERDİ’

Y. D., Uçan’ın yayında bahsettiği parayı, yardıma muhtaç bir aileye vermek için kendisinin verdiğini söyledi. Y. D., Uçan’ın, anılan parayı lavaboya bırakmasına kendisinin de anlama veremediğini belirterek “Bu duruma, mekânın sahibi de tanık. Hatta zarfı mekan sahibi kendisi aldı. Zarfı da açtı içindeki parayı saydı. Bu kişi, üstüne bir miktar da para koyarak zarfı Ankara’ya getirdi. Bahsi geçen aileye birlikte gittik ve parayı verdik” dedi. Y. D., anılan olay ile ilgili aklandığını, ancak başka bir kişi ile yaşadığı tartışma nedeni ile kurum ile ilişkisinin 15 Mart itibari ile sona ereceğini kaydetti.

RESTORAN SAHİBİ: ZARFI BEN ALDIM

Y. D.’nin, olayın tanığı olarak işaret ettiği restoran sahibi Zafer Kütük de, “Ateş Fatih Uçan, parayı, lavabodaki aynanın arkasına koymuştu. Ben aldım. Üstüne de para ekledim. Y. Bey ile birlikte Ankara’da bulunan aileye bizzat ben teslim ettim” diye konuştu. Kütük, Uçan’ı da Y. D.’yi de tanıdığını belirterek, ikili arasında bir husumetin olabileceğine işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x